Torbiel pinoidalna

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Torbiel pinoidalna

Post autor: admin. med. »

Torbiel włosowa, nazywana również torbielą pinoidalną jest przewlekłym procesem zapalnym, który najczęściej rozwija się w okolicy krzyżowo-guzicznej w tkance podskórnej. Nazwa torbiel pinoidalna pochodzi od terminu ,,pilo nidal’’ i oznacza ,,gniazdo włosów”. Faktem jest, że w torbieli tej znajdowane są właśnie włosy. W przebiegu torbieli włosowej stan zapalny tkanki podskórnej rozwija się najczęściej w bruździe międzypośladkowej i może mieć charakter ostry lub przewlekły, dając w obu przypadkach znaczne dolegliwości bólowe oraz dyskomfort. Problem ten dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet, jednak pojawia się on znacznie częściej u panów.

Torbiel włosowa najczęściej dotyka młodych mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat. W stanie ostrym pacjenci opisują znaczne dolegliwości bólowe, występuje gorączka, dreszcze, zaczerwienienie skóry w okolicy szpary międzypośladkowej oraz powstaje ropień. Stan przewlekły natomiast najczęściej przebiega bezobjawowo. Leczenie torbieli włosowej jest trudne i może ona nawracać, dlatego należy zapobiegać jej powstawaniu. Jak powstaje torbiel włosowa? Nie udało się jeszcze wskazać i sprecyzować głównych przyczyn powstawania torbieli włosowej, jednak faktem jest, że cierpią na nią głównie otyli mężczyźni. Do jej tworzenia przyczynia się również obfite owłosienie ciała (przede wszystkim zagrożone są osoby posiadające ciemne, grube włosy), czy wzmożona potliwość. Brak prawidłowej higieny osobistej, zwłaszcza u osób posiadających głęboką bruzdę pośladkową lub też prowadzących siedzący tryb życia, również przyczynia się do powstawania torbieli pinoidalnej. Powstawaniu jej sprzyjają również mikrourazy okolicy krzyżowo- guzicznej, ciepło, wilgoć oraz brak dostępu powietrza, co sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych. Istnieje również teoria, że powstawanie torbieli jest spowodowane wrodzonymi zmianami, które nie uaktywniają się od razu, a dają o sobie znać dopiero w wieku późniejszym. W wyniku zaniedbań oraz drobnych urazów tworzą się stany zapalne, które następnie prowadzą do powstawania mikroropni, w których gromadzą się włosy. Jednak nie tylko brak higieny oraz nadmierna otyłość może być przyczyną rozwinięcia się torbieli pilonidalnej. Powstaje ona również u osób posiadających wrażliwą skórę, chorujących na choroby metaboliczne, przewlekłe, często powstaje ona u chorych na cukrzycę. Przyczyną jej powstawania mogą być również leki immunosupresyjne, które znacznie obniżają odporność organizmu. Torbiel włosowa powstaje w górnych partiach bruzdy międypośladkowej, najczęściej w okolicy kości ogonowej. Torbiel najczęściej występuje pod postacią guza, który jest wypełniony ropą oraz włosami. Zmianie towarzyszy zaczerwienienie tkanek, bolesność oraz wycieki ropne i śluzowe z zajętych okolic. Stanowi ostremu może towarzyszyć gorączka oraz dreszcze. Niestety objawy te są często ignorowane przez pacjentów, co powoduje znaczne rozrastanie się torbieli. W wyniku braku leczenia pojawiają się ropnie wtórne oraz przetoki, zajmujące coraz większe obszary i mogące penetrować aż do kości. Dlatego należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Najskuteczniejszą metodą leczenia torbieli włosowej jest jej całkowite wycięcie, jednak we wcześniejszych stadiach choroby można zdecydować się na mniej inwazyjne metody leczenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post