Upławy rodzaje co oznaczają zmiany

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Upławy rodzaje co oznaczają zmiany

Post autor: admin. med. »

Upławy, czyli nieprawidłowa wydzielina z pochwy, są, obok świądu i uczucia pieczenia pochwy i sromu, jedną z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentek u ginekologa. Występowanie upławów świadczy przeważnie o istnieniu infekcji w obrębie układu moczowo-płciowego. Niekiedy jednak upławy są przejawem naturalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety. W przypadku zaobserwowania u siebie nietypowej wydzieliny z pochwy, nie należy popadać w panikę, ale także nie należy lekceważyć tego stanu rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do lekarza ginekologa, który po przeprowadzeniu z pacjentką wywiadu i badań będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę ewentualnej infekcji oraz zarekomendować właściwe leczenie. Należy przy tym pamiętać, że zaniepokoić powinien nas także przykry czy nietypowy zapach z okolic intymnych, który jest często sygnałem rozwijającego się zakażenia.
Poniżej przedstawiamy główne rodzaje upławów oraz ich prawdopodobne przyczyny.
Białe serowate upławy o gęstej konsystencji

Białe upławy, których konsystencję określa się jako serowata (lub inaczej „konsystencja twarożku”), są przeważnie typowym objawem rozwijającej się grzybicy pochwy. Prawie zawsze bezpośrednią przyczyną tej choroby jest wzrost grzybów z rodzaju Candida (głównie: C. albicans, C. glabrata, C. tropicalis, C. crusei, C. parapsilosis). Przyczyną pośrednią jest natomiast zaburzenie naturalnej biocenozy pochwy, co otwiera drogę rozwojowi drożdżycy oraz innych infekcji intymnych. Zmiana pH pochwy może być następstwem wielu czynników, z których najpopularniejsze to przebyta antybiotykoterapia, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a także niewłaściwa higiena intymna prowadząca do wyjałowienia korzystnej naturalnej flory bakteryjnej.

W przebiegu grzybicy pochwy białym serowatym upławom towarzyszy przeważnie pieczenie i bolesność pochwy i sromu, świąd, ból podczas oddawania moczu i w trakcie stosunku seksualnego.

Objawem drożdżycy mogą być także, choć rzadziej, upławy rzadkie i wodniste dające charakterystyczny białawy połysk pochwy i sromu.
Obfite rzadkie szaro-białawe upławy o „rybim zapachu”

Takie upławy są sygnałem do zbadania pacjentki w kierunku występowania waginozy bakteryjnej. Waginoza bakteryjna (bacterial vaginosis – BV) to zaburzenie równowagi mikrobiologicznej pochwy. Dysbakterioza ta polega na redukcji liczebności bakterii Lactobacillus spp., przy jednoczesnym niekontrolowanym namnażaniu się innych bakterii, głównie Gardnerella vaginalis. Taka zmiana biocenozy pochwy jest niekorzystna, ponieważ to właśnie bakterie Lactobacillus stanowią naturalną ochronę pochwy zakwaszając jej środowisko na drodze produkcji kwasu mlekowego. Charakterystycznym objawem BV jest więc także zmiana pH pochwy w kierunku nieprawidłowych wartości zasadowych (pH powyżej 4,5). Nieprzyjemny „rybi zapach” upławów jest natomiast efektem ubocznym uwalniania się amin biogennych (putrescyny, kadaweryny) w powstałym zasadowym środowisku.

Obfite rzadkie szaro-białawe upławy o nieprzyjemnym zapachu mogą być także objawem rzęsistkowicy, dlatego w celu postawienia prawidłowej diagnozy konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań.
Żółto-zielonkawe upławy o nieprzyjemnym ostrym zapachu

Upławy tego rodzaju są często występującym objawem choroby zwanej rzęsistkowicą (trichomonadiosis). Nazwa ta pochodzi od wywołującej to schorzenie bakterii - rzęsistka pochwowego. Rzęsistek ma zdolność przeżywania w kroplach niewyschniętej wydzieliny dróg rodnych zakażonej osoby i przenosi się na kolejną osobę w trakcie kontaktu seksualnego. Rzęsistkowica jest więc chorobą przenoszoną drogą płciową.

Objawy ostrej rzęsistkowicy pochwy to właśnie żółtawo-zielonkawe upławy, zazwyczaj bardzo obfite, pieniste i cuchnące oraz świąd i pieczenie w pochwie, bolesne parcie na mocz i bóle w podbrzuszu. Objawy rzęsistkowicy przewlekłej są podobne, lecz o słabszym nasileniu, a także mogą występować jedynie okresowo, np. bezpośrednio przed i po menstruacji.
Ropno-śluzowe upławy

Ropne upławy o śluzowatej konsystencji mogą być przejawem infekcji Chlamydia trachomatis (CT). Do zakażenia chlamydiozą dochodzi na drodze stosunku seksualnego, także oralnego i analnego i wg szacunków około 20 do 40% aktywnych seksualnie kobiet zakażonych jest Ch. trachomatis. Opisanym upławom, w przypadku kobiet, towarzyszyć mogą także: pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza (gdy infekcja rozprzestrzeni się na jajowody), bóle okolicy lędźwiowej, mdłości, gorączka, krwawienia pomiędzy miesiączkami oraz ból w trakcie stosunku płciowego. Chlamydioza jest niebezpieczną chorobą – nierozpoznana i nieleczona prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej, głównie o charakterze zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodu/jajowodów, jajnika/jajników, narządów miednicy mniejszej kobiety (PID - Pelvic Inflammatory Disease) oraz strefy okołowątrobowej. Ponadto bezobjawowa lub nierozpoznana/nieleczona objawowa postać chlamydiozy jest uznanym czynnikiem etiopatogenetycznym niepłodności szyjkowej i jajowodowej u kobiet.
Na koniec należy zaznaczyć, że nie każda wydzielina z pochwy ma charakter patologiczny i wymaga leczenia. Normalna, prawidłowa wydzielina z pochwy jest bezbarwna, pozbawiona nieprzyjemnego zapachu, a produkowana jest, między innymi, przez gruczoły przedsionkowe większe, zwane również Gruczołami Bartholina, znajdujące się wewnątrz warg sromowych większych.

Kolor i konsystencja wydzieliny pochwowej zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego kobiety. W pierwszej fazie cyklu – do 8 dnia u większości kobiet występuje suchość pochwy. W fazie owulacyjnej śluz jest obfity, bezbarwny, ciągnący przez co chroni plemniki przed kwaśnym odczynem dróg rodnych. W trzeciej, lutealnej fazie cyklu aż do wystąpienia miesiączki śluz jest gęsty i grudkowaty, aby chronić pochwę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wydzielina pochwowa zmienia się na przestrzeni życia kobiety. U dziewczynek zwykle jest dość skąpa, biała i bezwonna. U dziewcząt w wieku pokwitania ilość wydzieliny się zwiększa, co nie powinno niepokoić, jeżeli nie towarzyszy temu nieprzyjemny zapach, czy inne dolegliwości. W okresie przekwitania układ hormonalny spowalnia, przez co zmniejsza się ilość śluzu i zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z suchością pochwy. U kobiet w wieku menopauzalnym, po zaniku miesiączki śluz przestaje być wytwarzany (stąd częste w tym okresie życia zapalenia pochwy i zakażenia sromu).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post