Upławy w ciąży. Prawidłowe i nieprawidłowe

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Upławy w ciąży. Prawidłowe i nieprawidłowe

Post autor: admin. med. »

Świadome kobiety zdają sobie sprawę z tego, że powinny profilaktycznie odwiedzać gabinet ginekologiczny przynajmniej raz w roku. Jednocześnie należy zwracać uwagę na wszelkie sygnały, które mogą świadczyć o zdrowotnych kłopotach.

Pojawienie się ciąży musi być dla każdej kobiety sygnałem do jeszcze większej dbałości o swoje zdrowie. Wizyty u ginekologa powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na miesiąc, a po drugim trymestrze nawet raz na tydzień. Większa dbałość o zdrowie powinna się również przejawiać w obserwacji reakcji swojego organizmu. Dzięki temu można wcześniej zdiagnozować wiele schorzeń groźnych dla matki i dziecka. Upławy w ciąży powinny być pod baczną obserwacją.
Jakie upławy w ciąży są normalne?

Śluz pełni w organizmie kobiety wiele istotnych funkcji. Nawilża, ułatwia stosunki seksualne i tworzy środowisko wspomagające plemniki oraz chroni drogi rodne przed infekcjami. Ta ostatnia cecha sprawia, że w czasie ciąży znacznie wzrasta ilość śluzu, który stanowi barierę dla drobnoustrojów.

Zwiększone ukrwienie okolic narządów rodnych oraz większa podaż estrogenów sprawiają, że upławy w ciąży są zwykłym, fizjologicznym objawem. Upławy, które nie mają zabarwienia lub są białawe (białawo-żółte) oraz nie wydzielają przykrego zapachu są naturalną reakcją organizmu. Warto pamiętać, że w czasie ciąży w macicy tworzy się śluzowy czop, który krótko przed porodem jest usuwany w formie silnych upławów, niekiedy zabarwionych na różowo.

Kiedy pojawia się niebezpieczeństwo?

Niepokój przyszłych mam powinny wzbudzić upławy o brązowym, zielonkawym lub szarym zabarwieniu, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach oraz pieczenie i swędzenie. W takich przypadkach konieczna jest jak najszybsza konsultacja medyczna. Tego typu upławy w ciąży mogą być objawami grzybicy, rzęsistkowicy, waginozy bakteryjnej bądź innych infekcji dróg rodnych. Brązowe upławy lub plamienia mogą oznaczać nieprawidłowości w przebiegu ciąży lub rozwoju płodu.

Silne upławy w czasie ciąży powodują u kobiet uczucie dyskomfortu. Niezbędna staje się specjalna higiena miejsc intymnych, z użyciem odpowiednich kosmetyków. Wielu położników podkreśla, że istotne znaczenie dla higieny ma również noszenie bielizny wykonanej z naturalnej bawełny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post