Strona 1 z 1

Napoje izotoniczne a aktywność fizyczna – kiedy i po co je s

: 5 cze 2017, o 08:19
autor: Asystentka
Napoje izotoniczne a aktywność fizyczna – kiedy i po co je stosować
Dr n. med. Agnieszka Serafin
I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Warszawa

Jednym z podstawowych zagrożeń dla osób uprawiających aktywność fizyczną jest odwodnienie. Odpowiednie nawodnienie organizmu zarówno przed treningiem, w trakcie, jak i po treningu fizycznym ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zapewnienia wydolności ale również bezpieczeństwa w trakcie podejmowanej aktywności. Odwodnienie wynikające ze znacznej utraty płynów wraz z potem istotnie obniża wydolność fizyczną. Zaburzenia elektrolitowe mogą powodować skurcze mięśni, a niedostateczna podaż węglowodanów przyczynia się do szybkiego wyczerpania organizmu.

Głównym zadaniem napojów izotonicznych jest zapobieganie odwodnieniu organizmu i wyrównanie gospodarki mineralnej i węglowodanowej. Napoje te zawierają odpowiednie proporcje elektrolitów (przede wszystkim N, Cl, K) i węglowodanów, a także niejednokrotnie witamin, głównie z grupy B. Mają za zadanie przede wszystkim nawodnić, skutecznie gasić pragnienie, uzupełnić niedobory elektrolitów, dostarczyć składników energetycznych, ponieważ zapobiega to wyczerpaniu organizmu. Niektórzy badacze postulują przyjmowanie napojów zawierających większą ilość węglowodanów (spożycie węglowodanów maks. 90 g/godz.), szczególnie przez osoby startujące w konkurencjach ultrawytrzymałościowych. Badania wskazują jednak, że bezpieczna ilości substancji wchłanianych podczas wysiłku fizycznego w jelicie w ciągu godziny to ok 600–800 ml wody, 60 g glukozy i do 90 g fruktozy i maltodekstryny. Należy podkreślić, że zbyt duża ilość fruktozy w przyjmowanych w krótkim czasie płynach może spowodować dolegliwości gastryczne, dlatego nie zaleca się stosowania płynów zawierających więcej niż 20–30% fruktozy.

Napoje izotoniczne zalecane są szczególnie w trakcie długotrwałego wysiłku a także jako uzupełnienie niedoborów powstałych po aktywności fizycznej. Zalecane są także w sytuacjach narażenia organizm na znaczne odwodnienie wynikające z temperatury zewnętrznej czy intensywnej aktywności fizycznej. Dzięki temu, że napoje te są izoosmotyczne, nie zaburzają w sposób istotny gospodarki wodno-elektrolitowej umożliwiając jednocześnie równomierne nawodnienie.
źródło: mp.pl

Re: Napoje izotoniczne a aktywność fizyczna – kiedy i po co je s

: 13 lip 2017, o 01:46
autor: ZBIAL
Podkreślił bym jednak, że nie należy posuwać się w kierunku napojów energetyzujących bo to już inna bajka. W "energetykach" jest sporo składników mających negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i to długofalowo.