Strona 1 z 1

Bolesne ząbkowanie u dzieci

: 3 wrz 2016, o 16:45
autor: admin. med.
Idą zęby

Choć ząbkowanie jest procesem fizjologicznym, może być dla niemowlęcia przykre i wzbudzać niepokój rodziców. Dolegliwości związane z wyrzynaniem się pierwszych zębów mlecznych mogą mieć charakter miejscowy (obrzmienie i ból dziąseł, wzmożone ślinienie się) lub ogólny (podwyższona temperatura, spadek apetytu, luźniejsze stolce).

Jak pomóc dziecku? Nim sięgniemy po środki farmaceutyczne, spróbujmy domowych sposobów. Ulgę przyniesie maluchowi gryzaczek (najlepiej wypełniony żelem i schłodzony w lodówce) i coś do pocierania dziąseł. Do jedzenia proponujmy ząbkującemu niemowlęciu potrawy o półpłynnej konsystencji, nieco chłodniejsze niż zwykle. Dziecko powinno też dużo pić. Maluchy karmione naturalnie należy częściej przystawiać do piersi, a karmionym sztucznie podawać dodatkowo wodę (najlepiej chłodną).

W razie podwyższonej temperatury możemy podać dziecku któryś z preparatów przeciwgorączkowych odpowiednich dla niemowląt w jego wieku (i dawkować zgodnie z zaleceniami podanymi w dołączonej doń ulotce).
Dopiero gdy to nie pomoże, podajemy opisane niżej leki stosowane miejscowo (żele do smarowania dziąseł). Są to preparaty zawierające substancje czynne o działaniu przeciwbólowym i znieczulającym - benzokainę i lidokainę.
Jeśli leki stosowane miejscowo nie pomagają, można - ale tylko za zgodą lekarza - podać dziecku zalecony przezeń preparat przeciwbólowy.
Leki stosowane przy bolesnym ząbkowaniu
Ich podstawowym składnikiem jest lidocainum (lidokaina), substancja, o działaniu znieczulającym i przeciwbólowym. Pozostałe składniki: chamomillae extractum (wyciąg z rumianku) i thymi herbae extractum (wyciąg z ziela tymianku) mają działanie pomocnicze - przeciwzapalne i odkażające.
Leki stosowane miejscowo przy bolesnym ząbkowaniu
Bobodent - od 4. m.ż.
Lek miejscowo znieczulający i przeciwzapalny. Żel w opakowaniach po 10 g.
Zawiera lidokainę, wyciąg z rumianku i wyciąg z ziela tymianku.
Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK SA
Dentinox N - od 4. m.ż.
Lek miejscowo znieczulający i przeciwzapalny. Żel w opakowaniach po 10 g.
Zawiera lidokainę i wyciąg z rumianku.
Dentinox Gesellschaft fur pharmaceutische Praparate Lenk & Schuppan

Profilaktyka próchnicy
Próchnica zębów może być przyczyną dotkliwego bólu, a jeśli się zlekceważy ubytki, może doprowadzić nawet do utraty zębów. Nieleczone zęby bywają również przyczyną wtórnych powikłań: ognisk zakażeń w organizmie, z których najgroźniejsze jest zakażenie i uszkodzenie zastawek serca.
Niestety próchnica dotyka również dzieci. Im wcześniej zaczniemy więc jej zapobiegać, tym lepiej. Gdy tylko w buzi malucha pojawią się pierwsze zęby, myjmy je regularnie (co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku). Używajmy do tego miękkiej szczoteczki o małej główce, zwilżonej przegotowaną wodą. Gdy zębów będzie już więcej, na szczoteczkę należy nałożyć odrobinę pasty do zębów dla najmłodszych. Nie podawajmy niemowlęciu w nocy butelki z sokiem, herbatką ani innym słodkim napojem. Jeśli domaga się picia, najlepiej podać mu przegotowaną wodę mineralną.

Nie trzeba się też spieszyć z podawaniem dziecku słodyczy. A gdy już pozna ich smak, od początku warto je przyzwyczajać, że po słodkim posiłku, myje się zęby.Skutecznym sposobem ochrony przed próchnicą jest też podawanie niemowlętom i małym dzieciom fluoru, który zwiększa odporność szkliwa. Fluor jest zawarty w wodzie pitnej i pożywieniu, jest również dostępny w postaci tabletek i kropli. Jego dawkowanie zależy od zawartości fluoru w wodzie pitnej w danym regionie (informacje na ten temat można uzyskać w miejscowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub u lekarza rodzinnego). Fluor stosowany doustnie łatwo jest jednak przedawkować. Dlatego w ostatnich latach w profilaktyce przeciwpróchniczej zaleca się miejscowe stosowanie fluoru, przede wszystkim w postaci zawierających go past do zębów oraz lakowanie i lakierowanie zębów wykonywane w gabinetach stomatologicznych.

Leki zapobiegające próchnicy
Bez recepty można dostać w aptece preparat natrii fluoridum (fluorku sodu) w postaci tabletek lub kropli. Tabletki zaleca się dzieciom starszym - należy je ssać, najlepiej po wieczornym czyszczeniu zębów (przedłuża się w ten sposób działanie miejscowe fluoru na wyrżnięte zęby). Tabletki występują w dwóch dawkach, dobór preparatu zależy od zalecanej dawki, a ta wiąże się z wiekiem i zawartością fluoru w wodzie. Schemat dawkowania jest przedstawiony w ulotce dołączonej do opakowania. Tabletkę należy umieścić pomiędzy policzkiem a dziąsłami, raz po prawej, raz po lewej stronie.

Dla niemowląt i małych dzieci oraz dzieci starszych, które z różnych względów nie mogą lub nie potrafią ssać tabletek, odpowiednie są krople. Krople doustne można przyjmować w postaci nierozcieńczonej lub po rozcieńczeniu wodą, herbatą, sokiem owocowym; nie wolno łączyć ich z mlekiem. Używanie, zgodnie z zaleceniami, pasty do zębów z fluorem nie wyklucza jednoczesnego stosowania Zymafluoru - terapie te się uzupełniają.
Leki zapobiegające próchnicy stosowane miejscowo
Zymafluor - tabletki 0,25 mg - od 6. r.ż.
Zymafluor - tabletki 1 mg - od 6. r.ż.
Zymafluor 0,114% - krople - od 7. m.ż.

Re: Bolesne ząbkowanie u dzieci

: 3 lut 2019, o 14:04
autor: Lucja
Nie wiem jak u innych ale u nas na bolesne ząbkowanie sprawdza się Dologel. Podobnie było u mojej bratanicy - teraz ma już wszystkie ząbki ale od początku bratowa stosowała ten żel i ja też dla mojego małego słoneczka. Dla mnie najważniejsze, że pomaga ale ma też dodatkowe atuty min. jest bez cukru i na bazie naturalnych składników

Re: Bolesne ząbkowanie u dzieci

: 28 lut 2019, o 22:50
autor: emgie
Też go używałam. Nawet nie tylko u dzieci jak ząbkowały, ale też sama się ratowałam, jak aparat na zebach dawał mi w kość.

Re: Bolesne ząbkowanie u dzieci

: 27 mar 2019, o 12:19
autor: Maddy
A co ma dokładniej w składzie?

Re: Bolesne ząbkowanie u dzieci

: 27 mar 2019, o 22:35
autor: emgie
Składniki: wyciąg z kozłka lekarskiego, wyciąg z rumianku pospolitego, wyciąg z propolisu i substancje pomocnicze. Jak widać nic dziwnego (żadnej lidokainy, cukru, czy, o zgrozo, alkoholu). Moim zdaniem bardzo fajny skład. I co najwazniejsze działa ;)

Re: Bolesne ząbkowanie u dzieci

: 16 kwie 2019, o 07:43
autor: Maddy
Brak lidokainy i cukru to dla mnie dwa mocne argumenty na tak. :)

Re: Bolesne ząbkowanie u dzieci

: 16 kwie 2019, o 08:17
autor: Marylin
Dla mnie priorytetem jest bezpieczeństwo a dologel jest bezpieczny. Poza tym ma tę fajną właściwość, że rośnie Ci razem z dzieckiem i przyda się również później na podrażnienia czy afty. :)