Strona 1 z 1

Czy skrzepliny w żyłach można w jakiś sposób rozpuszczać?

: 24 sie 2016, o 20:24
autor: admin. med.
Czy skrzepliny w żyłach można w jakiś sposób rozpuszczać?
Odpowiedziała:

dr med. Marzena Frołow
Specjalista chorób wewnętrznych
Specjalista angiolog

Istnieją leki rozpuszczające skrzepliny (tzw. leki trombolityczne), jednak mają one ograniczone zastosowanie w leczeniu zakrzepicy żył głębokich. Do momentu upowszechnienia metod leczenia endowaskularnego (wewnątrznaczyniowego) podawanie ich było podstawowym sposobem leczenia ostrego zawału serca.

W świetle obecnie obowiązujących międzynarodowych standardów leczenia zakrzepicy, podawanie leków trombolitycznych, rozpuszczających skrzepliny, jest ograniczone do wąskiej grupy pacjentów, u których spełnione są pewne kryteria. Zakrzepia "musi być świeża", tzn. trwać krócej niż 14 dni, obejmować duże żyły, przez co zwiększa się zagrożenie rozwojem tzw. zespołu pozakrzepowego. Jednocześnie ryzyko krwawienia musi być niskie, a chorzy ci nie mogą być obciążeni innymi poważnymi schorzeniami. Ograniczenia te biorą się m.in. stąd, że leki rozpuszczające skrzepliny znacznie nasilają ryzyko krwawień, nie działają na stare, bliznowaciejące skrzepliny i brak jest dostatecznej ilości wiarogodnych badań dotyczących biezpieczeństwa i skuteczności takiego leczenia.

Stąd decyzja wybitnych ekspertów o znacznym ograniczeniu wskazań do leczenia rozpuszczającego skrzepliny. Zważywszy jednak na szybki rozwój wiedzy i liczne badania naukowe należy się spodziewać, że w najbliższej przyszłości te wskazania mogą się zmienić i objąć szerszą grupę chorych. Obecnie w zdecydowanej większości przypadków w leczeniu zakrzepicy stosuje się w fazie początkowej preparaty heparyny, tzw. niefrakcjonowanej lub częściej drobnocząsteczkowe, a następnie doustne leki przeciwkrzepliwe. Dezycja o odstępstwie od tych zasad każdorazowo jest podejmowana w indywidualnych przypadkach przez lekarza leczącego.