Strona 1 z 1

Jakie badania na hemoroidy przed badaniem proktologicznym

: 10 lut 2017, o 10:02
autor: Asystentka
Jakie badania wykonać i jakie próby leczenia podjąć, zanim skierujemy chorego do proktologa z powodu dolegliwości związanych z hemoroidami?

Podstawowym badaniem u pacjenta z dolegliwościami proktologicznymi przed skierowaniem go do specjalisty jest badanie proktologiczne. Polega ono na oglądaniu okolicy odbytu oraz badaniu palcem per rectum. W trakcie oglądania zwraca się uwagę na wypadanie hemoroidów (jeśli są na zewnątrz, mamy do czynienia z zaawansowanym etapem choroby hemoroidalnej), a także na inne zmiany (guzy, kłykciny, zaczerwienienie skóry) mogące sugerować inną niż hemoroidy przyczynę objawów. Badanie palcem przez odbyt pozwala wykryć wiele innych chorób proktologicznych, m.in. nowotworowych. Zdarza się, że lekarz internista nie bada pacjenta per rectum, tłumacząc się małym doświadczeniem w tym zakresie, i kieruje od razu do specjalisty. Zachęcam kolegów lekarzy do badania per rectum. W przypadku niepewnego rozpoznania na skierowaniu powinna pojawić się adnotacja, np. „wydaje mi się, że na szczycie palca czuję opór”. We własnej praktyce klinicznej w takich przypadkach zawsze odpisuję lekarzowi kierującemu, opisując swoje badanie i weryfikując diagnozę.

Z badań dodatkowych należy wykonać morfologię, OB i CRP. Inne badania zaleca się w zależności od stanu ogólnego i pozostałych chorób pacjenta.