Peelingi - w trosce o piękną i gładką skórę

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Peelingi - w trosce o piękną i gładką skórę

Post autor: Asystentka » 29 maja 2017, o 07:47

Historia stosowania peelingów celem wybielenia, odmłodzenia skóry bądź usunięcia jej defektów sięga już czasów starożytnych. Stosowano wtedy kąpiele w kwaśnym mleku, którym przypisuje się zasługi alabastrowej cery Kleopatry, przecieranie skóry plastrami owoców cytrusowych, nacieranie osadami po winie, a także okłady z mocznika . Zestawiano działanie peelingów chemicznych na bazie kwasów owocowych z mechanicznymi - drobinami pyłu wulkanicznego, soli, pumeksu czy glinki. Pierwszy opis zabiegu złuszczania został przedstawiony przez Montaigne, który w XVI wieku wykonał owy zabieg na paryskiej elegantce. Pod koniec XIX wieku niemiecki dermatolog Paul Gerson Unna opisał złuszczające właściwości fenolu, kwasu trójchlorooctowego, salicylowego i rezorcyny. Obecnie peelingi są jednymi z podstawowych zabiegów wykonywanych w domu, w salonach SPA i gabinetach medycyny estetycznej.

Peeling - co to takiego?

Peeling (od angielskiego słowa peel - złuszczać) to nic innego jak usuwanie zmian i defektów skóry powstałych na skutek chorób bądź procesu starzenia w naskórku lub skórze właściwej poprzez przyspieszoną i kontrolowaną eksfoliację (złuszczanie).

Peelingi dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj, gdzie wyróżnić można dwie najczęściej stosowane grupy peelingów - chemiczne (bardziej zaawansowane, stosowane w medycynie estetycznej) i mechaniczne (najczęściej stosowane m.in popularne scruby, których używamy w domach) oraz inne peelingi takie jak np. fizyczne i enzymatyczne.

Peelingi chemiczne
Peelingi chemiczne w trosce o piekna i gladke skore 2
Peelingi te wykonywane są najczęściej przez lekarzy dermatologów, kosmetologów bądź specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej. Peelingi chemiczne możemy podzielić ze względu na głębokość penetracji na:

bardzo powierzchowne
powierzchowne
średniogłębokie
głębokie

Aby prawidłowo przygotować i przyzwyczaić skórę przed zabiegiem złuszczania na kilka tygodni przed, stosuje się preparaty zawierające kwasy owocowe. Szczególnie polecamy:

SesDerma Mandelac Moisturizing Cream - krem nawilżający z 5% kwasem migdałowym,

SesDerma Acglicolic S Cleansing Towelettes - przedzabiegowe chusteczki oczyszczające z kwasem glikolowym i salicylowym,

Topix Pharmaceuticals Pre-Peel Cleansing Pads - płatki oczyszczające z kwasem glikolowym.

Głębokość penetracji peelingu chemicznego zależy od kilku czynników takich jak: stężenie użytego kwasu, jego ilość i czas aplikacji, rodzaj skóry poddanej zabiegowi oraz współdziałanie z innymi preparatami. Najczęściej stosowanymi w peelingach kwasami są:

Kwas glikolowy - najczęściej wykorzystywany alfa-hydroksykwas, naturalnie występujący w winogronach, jabłkach i trzcinie cukrowej. Dzięki specyficznej cząsteczkowej budowie bardzo łatwo penetruje w głąb naskórka. Zwiększa syntezę kolagenu i glikozaaminoglikanów, poprawia nawilżenie naskórka, wygładza i rozjaśnia. Zabiegi z kwasem glikolowym powinno się wykonywać w serii od 3 do 8 co 14 dni. Im bardziej skrócony czas aplikacji, tym jego działanie staje się delikatniejsze, dlatego zaleca się na początku wykonywać zabiegi krótsze i z mniejszym stężeniem kwasu. Kwas glikolowy stosuje się w przypadku przebarwień, trądziku młodzieńczego, blizn, zaburzenia rogowacenia oraz celem odmłodzenia skóry.

Kwas migdałowy - posiada większą cząsteczkę niż kwas glikolowy . Naturalnie występuje w morelach, wiśniach i migdałach. Ma działanie antybakteryjne, łatwo penetruje i łagodnie złuszcza. Nie powoduje nadwrażliwości na promienie ultrafioletowe, dlatego można go stosować latem(oczywiście pamiętając o odpowiednio wysokiej fotoprotekcji!). Stosuje się go w przypadku trądziku pospolitego, przebarwień, łojotoku, a także u osób z ciemną karnacją (wysoki fototyp według skali Fitzpatricka).

Kwas mlekowy - ma niesymetryczną budowę cząsteczkową. Naturalnie występuje w kwaśnym mleku, jogurtach, pomidorach i jabłkach. Kwas mlekowy obniża pH skóry, poprawia strukturę kolagenu oraz normalizuje proces rogowacenia. Stosuje się go, aby zwiększyć syntezę włókien kolagenowych , nawilżyć skórę, poprawić jej elastyczność i sprężystość oraz w celu ujędrnienia.

Kwas pirogronowy - alfa-ketokwas, pokrewny chemicznie z kwasem mlekowym. Naturalnie występuje w sfermentowanych owocach i occie. Posiada właściwości antybakteryjne, normalizuje wydzielanie sebum, nawilża, rozjaśnia i pobudza syntezę kolagenu . Stosuje się go w przypadku ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry), trądziku pospolitego, przebarwień oraz zaburzeń procesu rogowacenia skóry.

Kwas salicylowy - beta-hydroksykwas. Naturalnie występuje w malinach, korze wierzby i liściach brzozy. Syntetycznie pozyskuje się go z fenolu. Do 10% działa keratoplastycznie, a powyżej tego stężenia keratolitycznie. Zwiększa penetrację substancji towarzyszących, ma właściwości antybakteryjne, regulujące wydzielanie sebum oraz zwężające rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Stosuje się go w przypadku hiperpigmentacji, fotostarzenia, blizn oraz trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania do wykonania peelingow chemicznych

Przeciwwskazaniami do wykonania peelingów chemicznych są: okres ciąży i laktacji, gorączka, czynne infekcje skóry (opryszczka), leczenie ogólne retinoidami w ciągu ostatnich 6 miesięcy oraz alergie skórne na substancje zawarte w preparacie.

Peelingi mechaniczne

Peelingi mechaniczne w trosce o piekna i gladke skore

Najczęściej stosowanymi peeligami mechanicznymi są popularne scruby, przeznaczone przede wszystkim do użytku domowego, którymi ścieramy obumarłe komórki naskórka, oraz profesjonalnie wykonywane w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej zabiegi takie jak: mikrodermabrazja oraz peeling kawitacyjny. Wszystkim osobom pragnącym poprawić strukturę skóry w zaciszu domowym, bez wizyty u kosmetologa lub lekarza dermatologa polecamy peelingi mechaniczne:

SesDerma Mandelac Face and Body Scrub - peeling mechaniczny do twarzy i ciała, który także idealnie przygotowuje skórę przez zabiegami z użyciem peelingów chemicznych,

Thalgo Marine Scrub with Organic Almond Shells - morski peeling o kremowej konsystencji na bazie drobinek z organicznych migdałów,

Karin Herzog Mild Scrub - delikatny peeling do twarzy z drobinkami białego marmuru.

Mikrodermabrazja - to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Wyróżniamy mikrodermabrazję diamentową i korundową. Ta pierwsza daje delikatniejszy efekt i wykorzystuje się w niej głowice pokryte drobnymi diamentami. W mikrodermabrazji korundowej używa się kryształków korundu czyli tlenku glinu, które są jednorazowe i sterylne w przeciwieństwie do głowicy diamentowej którą trzeba nie tylko dezynfekować, ale i sterylizować. Mikrodermabrazja korundowa daje silniejszy efekt, jednak nie jest polecana bardzo wrażliwym skórom. Zabieg mikrodermabrazji trwa około pół godziny, oczyszcza skórę i zwęża rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Stosowany jest w przypadku trądziku zaskórnikowego, zanieczyszczonej cery, łojotoku, rozstępów, płytkich zmarszczek i blizn. Zabiegi wykonuje się je w serii zabiegów (około pięciu) w odstępach 7 do 10 dni. Przeciwwskazaniami do mikrodermabrazji są: zakażenia wirusowe, grzybicze i bakteryjne, skłonność do keloidów, stosowanie niektórych leków np. aspiryny oraz trądzik grudkowo-krostkowy i ropowiczy.

Peeling kawitacyjny - polega na oczyszczeniu skóry za pomocą ultradźwięków. Jest bezbolesny i może być stosowany u osób z wrażliwą skórą. Poza efektem złuszczanie, ultradźwięki zapewniają dodatkowy mikromasaż, który poprawia krążenie i dotlenia skórę. Sam zabieg trwa około 30 minut i jest polecany osobom z zanieczyszczoną i przetłuszczającą się cerą oraz zatkanymi ujściami gruczołów łojowych. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest okres ciąży i karmienia piersią, choroby nowotworowe, gorączka, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe oraz zaburzenia czucia.

Inne peelingi

Oprócz peelingów chemicznych i mechanicznych, wyróżnić można także peelingi fizyczne, wykonywane najczęściej za pomocą lasera bądź urządzeń do krioterapii ( z zastosowaniem ciekłego azotu) przez lekarzy dermatologów oraz specjalistów medycyny estetycznej, które wymagają okresu rekonwalescencji oraz peelingi enzymatyczne. Te ostatnie dają łagodny efekt złuszczania i mogą być stosowane przez osoby z bardzo wrażliwą i naczyniową skórą. Wszystkim tym osobom, które chciałyby się przekonać o skutecznym działaniu enzymów zawartych w takich peelingach polecamy:

Bandi Ultra gentle enzymatic peeling - subtelny peeling enzymatyczny z ekstraktem z drożdży,

Cell Fusion C CMS Papaya Granule Peels - peeling enzymatyczny z zawartością ekstraktu z papai,

Phytomer Vegetal Exfoliant - roślinny peeling enzymatyczny z papainą i wyciągiem z alg brunatnych.


Retinol i jego właściwości złuszczające

Retinol od kilkunastu lat jest bardzo popularnym składnikiem aktywnym w kosmetykach przecizmarszczkowych. Jest to organiczny związek chemiczny, z grupy alkoholi, będący pochodną beta-karotenu. Słynie przede wszystkim ze swoich zdolności spłycania zmarszczek, regenerowania skóry oraz pobudzania syntezy kolagenu . Warto podkreślić, że posiada on również działanie rozjaśniające i wygładzające - skutecznie złuszcza powierzchniową warstwę naskórka, dzięki temu stymuluje proces jego odnowy. Z uwagi na ten fakt, wykorzystywany jest właśnie w peelingach i preparatach złuszczających. Wszystkim osobom, które chciałyby się przekonać na własnej skórze o złuszczającym działaniu retinolu polecamy preparaty:

SesDerma Retises Nano Gel 0,5% - żel na noc z retinolem w steżeniu 0,5%, który rozjaśnia, wyrównuje koloryt skóry oraz spłyca zmarszczki,

Cosmetic Skin Solutions Retinol 1.0 Creme - krem przeciwzmarszczkowy z retinolem , który działa wygładzająco i złuszczająco,

Skin Ceuticals Retinol 0,3% - intensywne serum wygładzające na noc.


Zalecenia pielęgnacyjne

Po wykonanych zabiegach z zastosowaniem peelingów, bez względu na ich rodzaj, bardzo ważne jest nawilżanie i łagodzenie podrażnionej skóry oraz odpowiednia fotoprotekcja. Wszystkim osobom, które wykonały peeling bądź planują taki zabieg polecamy:

Bioderma Cicabio Arnica - krem regenerujący podrażnienia, przynoszący skórze komfort,

Bioderma Cicabio Creme - krem łagodząco-odbudowujący, wspomaga naturalne procesy regeneracji,

La Roche-Posay Cicaplast Baume B5 - krem-balsam regenerujący,

La Roche-Posay Cicaplast Pro-Recovery Skincare - krem przyspieszający regenerację skóry,

Uriage Cicative - fluid przyspieszający regenerację naskórka o lekkiej, żelowej konsystencji.

Nie zapominajmy także o kremach z wysokim filtrem, najlepiej o wartości współczynnika ochrony przeciwsłonecznej - SPF 50. Polecamy:

Bioderma Photoderm MAX BIO - krem chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB,

iS Clinical Eclipse - krem ochronny - beżowy,

La Roche - Posay Anthelios XL Creme Fondante - aksamitny krem ochronny,

SkinCode Sun Frotection Face Lotion - krem ochronny do twarzy.

Wszystkim osobom, które chciałyby wzmocnić efekty zabiegów złuszczania peelingami chemicznymi polecamy:

Bandi Exfoliating Cream with pyruvic, azelaic & salicylic acid - krem z kwasem pirogronowym, azelainowym i salicylowym,

Bandi Exfoliating night cream - krem złuszczający na noc.

Lato tuż tuż. Dlatego warto już teraz zacząć przygotowywać skórę na nadejście wakacji, wykorzystując odpowiednio dobrane do naszej cery peelingi, tak aby uzyskać piękną i długotrwałą opaleniznę.

kk001

Re: Peelingi - w trosce o piękną i gładką skórę

Post autor: kk001 » 12 sie 2018, o 11:37

Oksybrazja wodno-tlenowa - urządzenie, które skradło moje serce. W moim salonie robi szał a kobiety nie mogą się nadziwić jak skóra po zabiegu może być super !Polecam gorąco

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości