Wciągnięcie brodawki sutkowej

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Wciągnięcie brodawki sutkowej

Post autor: admin. med. »

Witam, jestem po 60-tce, w lewej piersi zauważylam wciągnięcie sutka, czy to jest groźne?

Tak, wciągnięcie brodawki sutkowej może być niepokojącym objawem, bowiem czasem towarzyszy rozwijającemu się rakowi piersi. Jeśli jednak ten objaw dotyczy jednocześnie obu piersi (prawej i lewej) lub jeśli występuje w niezmiennej postaci od wielu lat (np. od okresu pokwitania lub od czasu karmienia piersią), to zwykle nie jest bardzo niepokojący (ale zawsze wymaga konsultacji lekarskiej).

W przypadku, o którym Pani pisze, wciągniecie dotyczy wyłącznie brodawki sutkowej po jednej stronie i pojawiło się niedawno. Nie należy lekceważyć tego objawu! W najbliższym czasie należy zwrócić się do lekarza, najlepiej od razu do onkologa (np. do chirurgia posiadającego specjalizację z chirurgii onkologicznej).

Lekarz przedsięweźmie właściwe kroki: po pierwsze zbada Panią, zleci niezbędne badania obrazowe (przede wszystkim mammografię, która jest w Pani wieku najbardziej czułym i stosowanym rutynowo narzędziem do diagnostyki zmian w piersi), podejmie decyzję o ewentualnych biopsjach lub innych sposobach sprawdzenia, co spowodowało wciągnięcie brodawki sutkowej.

Oczywiście przyczyną wciągnięcia brodawki sutkowej mogą być inne, niegroźne choroby lub związane z wiekiem procesy przebudowy gruczołu zachodzące fizjologicznie. Fakt, że istnieją inne prawdopodobne wytłumaczenia spostrzeżonego przez Panią objawu nie może zwolnić ani Pani, ani lekarza, do którego Pani się zwróci, z należytego wyjaśnienia, czy na pewno jest Pani zdrowa.

Na pytanie odpowiedział
dr med. Wojciech Wysocki
Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post