[Film] Włóknienie płuc. Przyczyny, objawy i leczenie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

[Film] Włóknienie płuc. Przyczyny, objawy i leczenie

Post autor: admin. med. » 5 sie 2016, o 18:13

Włóknienie płuc nie jest jedną, konkretną jednostką chorobową, lecz zbiorem kilku schorzeń w przebiegu, których dochodzi właśnie do włóknienia płuc, co skutkuje zaburzeniami wentylacji typu restrykcyjnego (przez zmniejszenie objętości oddechowej w wyniku czynnościowego ubytku miąższu płucnego).

Wśród przyczyn tych chorób wymienia się: szkodliwe czynniki występujące np. w miejscu pracy, leki, choroby tkanki łącznej. Jest też duża grupa chorób o nieznanym czynniku sprawczym, tzw. idiopatyczne.

Cierpiący z powodu włóknienia płuc skarżą się na duszność i suchy kaszel, które stopniowo się nasilają przez wiele miesięcy, czy też lat. Mogą im towarzyszyć utrata masy ciała, osłabienie.

Niestety w większości tych chorób rokowanie jest złe, zwłaszcza w tych bez uchwytnej przyczyny. Wydolność oddechowa stopniowo się pogarsza, co w końcu doprowadza do śmierci z powodu niewydolności oddechowej, często powikłanej nadciśnieniem płucnym i niewydolnością serca.

O przebieg, leczenie oraz powikłania tych rzadkich chorób zapytaliśmy prof. Joannę Domagałę-Kulawik,
pulmonologa.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości