[Film] Worki pod oczami? Opuchnięte powieki?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

[Film] Worki pod oczami? Opuchnięte powieki?

Post autor: admin. med. »

Opuchnięte powieki są spowodowane nagromadzeniem osocza, limfy – chłonki w skórze powiek, tkanki tłuszczowej i mogą być konsekwencją zwiększonej przepuszczalności naczyń i przesięku. W takim stanie rzeczy towarzyszą stanu zapalnemu w obrębie powiek, na przykład zapaleniu spojówek, alergii, nadmiernemu mechanicznemu tarciu tej okolicy, podrażnieniu przez pył, kurz lub dym. Inną przyczyną powstawania opuchlizny wokół powiek mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe lub pierwotniakowe spojówek, na przykład wywołane przez nużeńca – Demodex spp. Czasami worki pod oczami powstają tylko rano. Wtedy mogą być spowodowane alergią na roztocza kurzu domowego, zwłaszcza gdy towarzyszy im świąd, pieczenie oczu i zaczerwienienie spojówek. Niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak niewydolność serca, nerek, choroby tarczycy, usunięcie węzłów chłonnych po operacji raka piersi, mogą powodować powstawanie worków pod oczami, często jednak wraz z innymi objawami towarzyszącymi.

W diagnostyce różnicowej należy wykonać badanie morfologii krwi, OB, CRP, badanie ogólne moczu, mocznik, kreatynina, AST, ALT, albumina i białko całkowite, eGFR, TSH. Ponadto wskazane jest wykonanie badań obrazowych – EKG i USG jamy brzusznej. Na końcu należy wykonać standardowe testy alergiczne skórne. Badanie te pozwalają wykluczyć organiczne i potencjalnie poważne przyczyny opuchniętych oczu. Brak zmian w badaniach obrazowych, laboratoryjnych i testach alergicznych jest niejako zezwoleniem do zastosowania metod medycyny estetycznej w leczeniu opuchlizny pod oczami.

W postępowaniu przedlekarskim, w ramach domowej profilaktyki i pomocy, można przemywać oczy naparem z czarnej herbaty, kory dęby, dziurawca i nagietka. Warto pamiętać, że okłady powinny być raczej zimne, a nie gorące. Niska temperatura uszczelnia naczynia krwionośne i powoduje ich obkurczenie, co często zmniejsza przesięk i gromadzenie nadmiaru płynu w powiekach. Czasami pomagają kremy z kwasem hialuronowym i linomagiem. Warto także spać z nieco uniesioną głową. Po wykluczeniu przyczyn organicznych i chorób współistniejących, można skorzystać z oferty medycyny estetycznej i takich metod jak blepheroplastyka, terapia mikrolaserem, radiofrekwencja, mezoterapia osoczowa czy leczenie kwasem hialuronowym.
gosc8989

Re: Worki pod oczami? Opuchnięte powieki?

Post autor: gosc8989 »

light eyes ultra - idealne w okolice oka - nie wygladam na zmęczona. Warto wykonać taki zabieg.
Mogę polecić klinike do której sama chodzę [mod].
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post