Wpływ e-papierosów i papierosów tradycyjnych na markery stre

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Wpływ e-papierosów i papierosów tradycyjnych na markery stre

Post autor: admin. med. »

Wpływ e-papierosów i papierosów tradycyjnych na markery stresu oksydacyjnego i czynności śródbłonka
Opracował: dr n. med. Filip Mejza
Opracowanie artykułu: Carnevale R. i wsp. Acute impact of tobacco vs electronic cigarette smoking on oxidative stress and vascular function. Chest 2016;150: 606-12
Wpływ e-papierosów i papierosów tradycyjnych na markery stresu oksydacyjnego i czynności śródbłonka

Nadal wiemy niewiele na temat szkodliwości e-papierosów. Sprzedawcy reklamują te urządzenia jako alternatywę dla tradycyjnych wyrobów nikotynowych, często podkreślając, że ułatwiają rzucenie palenia i są bezpieczne. Obydwie te tezy nie mają podstaw naukowych. Kilka miesięcy temu prezentowaliśmy wyniki przeglądu systematycznego, w którym nie wykazano korzystnego wpływu stosowania e-papierosów na szanse zaprzestania palenia (E-papierosy a zaprzestanie palenia – przegląd systematyczny z metaanalizą). Autorzy omawianego obecnie badania porównywali wpływ stosowania e-papierosów i palenia papierosów tradycyjnych na liczne markery stresu oksydacyjnego i czynności śródbłonka.

W badaniu uczestniczyło 40 zdrowych ochotników, 20 palaczy i 20 osób niepalących. W 1 fazie badania osoby paliły 1 papierosa jednej z popularnych marek o zawartości nikotyny 0,6 mg. Po tygodniu badani stosowali e-papierosa (9 wdechów standardowego roztworu, co odpowiadało ok. 0,6 mg nikotyny). Palenie i stosowanie e-papierosów było obserwowane przez jednego z badaczy w celu uniknięcia niedostatecznego zaciągania się lub hiperwentylacji przez badanych. Bezpośrednio przed narażeniem i 30 minut po narażeniu pobierano krew do badań. Osoby analizujące próbki oraz oceniające rozkurcz tętnicy ramiennej w odpowiedzi na reperfuzję nie znały przynależności badanych do grup (tj. nie wiedziały, czy badany palił papierosa, czy stosował e-papierosa).

Stwierdzono, że zarówno stosowanie e-papierosów, jak i palenie papierosów wiązało się z:

znamiennym zwiększeniem stężenia rozpuszczalnych peptydów pochodnych NOX2
znamiennym zwiększeniem stężenia 8-izo-prostaglandyny F2α
znamiennym zmniejszeniem biodostępności tlenku azotu
znamiennym zmniejszeniem stężenia witaminy E
znamiennym zmniejszaniem rozkurczu tętnicy ramieniowej pod wpływem przekrwienia (flow-mediated dilation – FMD)

W porównaniu z paleniem tradycyjnych papierosów użycie e-papierosów wiązało się z:

podobnym wpływem na stężenie witaminy E i FMD
mniejszym wpływem na stężenia rozpuszczalnych peptydów pochodnych NOX2, 8-izo-prostaglandyny F2α i biodostępności tlenku azotu.

Wyniki te pokazują, że stosowanie elektronicznych papierosów ma doraźny wpływ zarówno na stres oksydacyjny, jak i rozkurcz tętnicy ramiennej pod wpływem przywrócenia przepływu. Nie mamy jeszcze danych dotyczących długotrwałego wpływu tych urządzeń na zdrowie, ale wyniki wielu badań sugerują, że stosowanie tych urządzeń ma niewątpliwie niekorzystny wpływ na układ oddechowy i układ krążenia. Fakt, że być może wpływ ten jest mniejszy niż w przypadku tradycyjnych papierosów nie upoważnia w żaden sposób do twierdzenia, że e-papierosy są bezpieczne dla zdrowia.



źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post