Wpływ HT zawierającej estrogeny u kobiet po menopauzie

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Wpływ HT zawierającej estrogeny u kobiet po menopauzie

Post autor: admin. med. »

Naczynioprotekcyjny wpływ HT zawierającej estrogeny u kobiet po menopauzie
opracowano na podstawie: Vascular effects of early versus late postmenopausal treatment with estradiol
Hodis H.N., Mack W.J., Henderson V.W. i wsp. for the ELITE Research Group
N. Engl. J. Med., 2016; 374: 1221-1331. DOI:10.1056/NEJMoa1505241

Wdrożenie terapii hormonalnej (HT) zawierającej estrogeny wcześnie po wystąpieniu menopauzy (<6 lat), w porównaniu z odroczonym (≥10 lat po menopauzie) rozpoczęciem substytucji hormonalnej, skutkuje zwolnieniem procesu miażdżycowego. Taka jest konkluzja autorów opublikowanego w czasopiśmie „New England Journal of Medicine” badania ELITE.
W badaniu uczestniczyło 643 zdrowych kobiet po menopauzie, które podzielono na dwie grupy w zależności od czasu, jaki upłynął od wystąpienia menopauzy – poniżej 6 lat (wczesna menopauza ) i co najmniej 10 lat (późna menopauza).

U kobiet stosowano (badanie z randomizacją z podwójnie ślepą próbą) albo doustnie 17β-estradiol w dawce 1 mg dziennie (a u kobiet z zachowaną macicą również progesteron w postaci żelu dopochwowego w dawce 45 mg przez kolejne 10 dni w każdym miesiącu), albo placebo (doustnie i dopochwowo).

Głównym punktem końcowym były zmiany w grubości błony wewnętrznej i środkowej tętnicy szyjnej (carotid-artery infima-media thickness – CIMT) oceniane co 6 miesięcy.

Punktem dodatkowym był stan tętnic wieńcowych (obecność blaszek miażdżycowych, zwężenie światła naczynia, zwapnienia), których obrazowanie przeprowadzano za pomocą tomografii komputerowej (cardiac or coronary computer tomography – CCTA) u wszystkich kobiet, które ukończyły badanie (n = 596).

Obserwację prowadzono przez okres średnio 5 lat (mediana).

Stwierdzono, że wcześniejsze wdrożenie HT (zarówno estradiol, jak i estradiol z progesteronem) przynosi lepszy efekt naczynioprotekcyjny niż jej późniejsze rozpoczęcie (p dla interakcji = 0,007), wyrażony zmniejszeniem wartości CIMT w porównaniu z grupą placebo (<6 lat HT vs placebo, średni roczny przyrost CIMT 0,0044 vs 0,0078 mm, p = 0,008; >10 lat HT vs placebo, CIMT 0,010 vs 0,0088, p = 0,29).

Nie zaobserwowano natomiast różnic w wynikach badań CCTA (estradiol vs placebo) u kobiet, niezależnie od długości okresu jaki upłynął w chwili randomizacji od wystąpienia menopauzy.

U 45 kobiet z grupy HT i 43 kobiet otrzymujących placebo wystąpiły poważne niekorzystne zdarzenia, w tym rak piersi – odpowiednio u 10 i 8 kobiet. Nie stwierdzono znamiennych różnic w częstości wystąpienia zawału serca, zakrzepicy żył głębokich lub zatoru płucnego, ale badanie nie miało wystarczającej mocy, aby taką różnicę wykryć.

Wyniki badania są zachętą do dalszego eksplorowania korzystnego wpływu HT u kobiet, które niedawno wkroczyły w okres pomenopauzalny, ale nie są podstawą do zmiany istniejących wytycznych odnośnie do wdrażania terapii hormonalnej, które nie zalecają jej stosowania w celu pierwotnej prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Eksperci podkreślają, że w badaniu wykorzystano zastępczy punkt końcowy (CIMT i CCTA), przedwczesne jest więc powiązanie ich z istotnymi zdarzeniami klinicznymi.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post