Wypadanie włosów bliznowaciejące

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Wypadanie włosów bliznowaciejące

Post autor: admin. med. »

Wypadanie włosów bliznowaciejące zachodzi wówczas, gdy z rozmaitych przyczyn nastąpi całkowite i nieodwracalne zniszczenie mieszków włosowych. Takie zniszczenie może być wywołane stanami chorobowymi jak również urazami mechanicznymi.
Łysienie to ma zatem charakter trwały. Do chorób, które mogą wywołać bliznowaciejące wypadanie włosów należą między innymi: różnego rodzaju infekcje (wirusowe, bakteryjne, grzybicze), toczeń, liszaj, nowotwór skóry i inne.
Przyczyny mogą mieć charakter wrodzony (np. niedorozwój skóry, znamię łojowe, wrodzona tendencja do łamania i wypadania włosów)
Z kolei urazy mechaniczne prowadzące do utraty włosów to między innymi rany skóry owłosionej, poparzenia, oparzenia środkami chemicznymi, otarcia, napromieniowanie, oraz inne.

Niekiedy do przyczyn łysienia bliznowaciejącego zalicza się niektóre zaburzenia związane z procesem przemiany materii.

Mamy tu więc do czynienia z bardzo szeroką grupą zaburzeń. Łączy je natomiast wspomniane trwałe niszczenie mieszków włosowych. W miejscu objętym chorobą czy urazem powstaje tkanka bliznowata.

Ten rodzaj tkanki łącznej jest obfity w włókna. Charakteryzuje go w związku z tym znacznie większa twardość w porównaniu ze zdrową tkanką.
Przebieg tego rodzaju utraty włosów może być rozmaity, zależnie od przyczyn. W niektórych przypadkach dochodzi do stopniowej i powolnej utraty włosów, której przebieg niekiedy bywa niezauważony nawet przez długi czas. W innych zaś czynnikom powodującym wypadanie włosów może towarzyszyć ostry świąd, czy uczucie silnego bólu a sam proces przebiegać w sposób gwałtowny.
Zapalenie niszczące torebki włosowe może (chociaż nie musi) być widoczne na powierzchni skóry w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się czy odbarwienia.

Do łysienia bliznowaciejącego prowadzić mogą nowotwory skóry owłosionej (zdarzają się m.in. przerzuty nowotworów z narządów wewnętrznych do owłosionej skóry głowy).
źródło: leczymy-lysienie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post