Wypadnięcie krążka szyjnego

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Wypadnięcie krążka szyjnego

Post autor: admin. med. »

Zdarza się ono rzadko i najczęściej dotyka młodych ludzi. Do urazu dochodzi najczęściej podczas wypadku, dźwignięcia czegoś ciężkiego lub dokonania nagłego obrotu szyi. Najczęściej w wyniku wypadnięcia krążka na tej wysokości dochodzi do ucisku korzeni nerwów rdzeniowych, ponieważ wypchnięte jądro miażdżyste podąża bocznie. Korzenie nerwów rdzeniowych są połączone właśnie z boczną stroną rdzenia kręgowego. Wypadnięcie dotyczy w większości wypadków dolnego fragmentu odcinka szyjnego (najczęściej krążka między 5. i 6. lub 6. i 7. kręgiem). Wynika to z faktu, że ruchomość kręgosłupa szyjnego jest największa właśnie w tym miejscu.
Objawy dyskopatii krążka szyjnego

Dyskopatia w tym odcinku przejawia się bólem, zesztywnieniem szyi po stronie, na którą uciska jądro miażdżyste oraz nietypowymi doznaniami czuciowymi promieniującymi do ręki. W cięższych przypadkach dochodzi również do zaburzenia ruchomości ręki. Jeśli krążek wypadnie pośrodkowo, co zdarza się rzadziej, dolegliwości będą obustronne.
Leczenie dyskopatii krążka szyjnego

Początkowo leczenie dyskopatii w tym odcinku polega na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie, a także na usztywnieniu odcinka szyjnego. Jeśli po sześciu tygodniach takiego postępowania dolegliwości nie ustępują lub obserwuje się stopniowe nasilanie się objawów neurologicznych, konieczna jest interwencja neurochirurga. Polega ona na usunięciu całego krążka lub jego części i zniesieniu ucisku na nerwy.

Operację przeprowadza się z dostępu tylnego lub przedniego (w okolicy szyi). Po odsunięciu tkanek miękkich (skóry, mięśni) wycina się okienko w więzadłach kręgosłupa i dokonuje zabiegu na krążku międzykręgowym. Po usunięciu przemieszczonej tkanki można operację zakończyć lub zespolić ze sobą chirurgicznie kręgi, spomiędzy których usunięto krążek. W pierwszym przypadku zaleca się noszenie kołnierza ortopedycznego na szyi przez 2-4 tygodnie po zabiegu, w przypadku zespalania kręgów - co najmniej 6 tygodni. Taki zabieg przynosi dobre efekty u większości pacjentów.
źródło:neurochirurgia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post