Wytyczne ATA dotyczące chorób tarczycy u kobiet w ciąży

Choroby przysadki mózgowej, tarczycy, nadnerczy, jajników.
Asystentka

Wytyczne ATA dotyczące chorób tarczycy u kobiet w ciąży

Post autor: Asystentka »

Nowe wytyczne ATA dotyczące chorób tarczycy u kobiet w ciąży
Eksperci z American Thyroid Association (ATA) przedstawili zaktualizowane wytyczne dotyczące rozpoznawania chorób tarczycy u kobiet w ciąży i połogu oraz ich leczenia.

Od czasu pierwszej edycji wytycznych (2011 r.) nastąpił znaczący postęp w tej dziedzinie. W opracowaniu obecnej wersji wytycznych brali udział specjaliści z wielu dziedzin medycyny, w tym endokrynolodzy, położnicy, perinatolodzy, chirurdzy i epidemiolodzy, członkowie m.in. ATA, European Thyroid Association, American College of Obstetricians and Gynecologists, Society for Maternal Fetal Medicine oraz Iodine Global Network.

Kierując się zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (evidence-based medicine – EBM) przeglądnięto wszystkie dotyczące badanego zagadnienia doniesienia naukowe od roku 1990 oraz wybrane prace sprzed tego roku. W ostatecznej wersji rekomendacji, liczącej 162 strony, uwzględniono wyniki ponad 620 badań.

W sumie zredagowano 98 rekomendacji, zgrupowanych w 15 rozdziałach. Rozdziały te dotyczyły m.in. wykonywania badań czynności tarczycy u kobiet w ciąży, przeciwciał tarczycowych i ich związku z powikłaniami ciąży, wpływu chorób tarczycy na płodność i wyniki technik wspomaganego rozrodu (assissted reproduction technology – ART), rozpoznawania i leczenia nadczynności i niedoczynności tarczycy u ciężarnych, nowotworów tarczycy, stanu płodu i noworodka w przypadku zaburzeń czynności tarczycy, połogowego zapalenia tego gruczołu oraz zagadnień laktacji u położnic z chorobami tarczycy.

W jednym z ostatnich rozdziałów omówiono zasady prowadzenia badań przesiewowych w kierunku chorób tarczycy u kobiet w okresie przedkoncepcyjnym i w czasie ciąży.

Stwierdzono, że nie ma obecnie wiarygodnych dowodów wskazujących na przydatność wykonywania rutynowych badań przesiewowych stężenia tyreotropiny (thyroid stimulating hormone – TSH) u kobiet w okresie przedkoncepcyjnym i we wczesnej ciąży. Wyjątkiem są kobiety, u których planuje się stosowanie ART lub stwierdza się obecność przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO).

Podobnie nie ma podstaw do prowadzenia badań skryningowych w kierunku małego stężenia tyroksyny u kobiet w ciąży.

Natomiast zaleca się (siła zalecenia duża) przeprowadzenie w czasie pierwszej wizyty prenatalnej (lub przed zajściem w ciążę) dokładnego wywiadu odnośnie do przebytych lub czynnych chorób tarczycy, stosowania w przeszłości lub obecnie hormonów tarczycy i leków przeciwtarczycowych.

Rekomenduje się (siła zaleceń duża) przeprowadzenie badań diagnostycznych czynności tarczycy w przypadku występowania czynników ryzyka, między innymi:

niedoczynności lub nadczynności tego gruczołu w przeszłości,
obecności wola lub w przypadku dodatniego wyniku przeciwciał tarczycowych,
napromieniania szyi i/lub głowy,
przebycia operacji tarczycy,
wieku >30 lat,
cukrzycy typu 1. lub innej choroby autoimmunologicznej,
chorobliwej otyłości,
dodatniego wywiadu rodzinnego odnośnie do występowania autoimmunologicznej choroby tarczycy.

W ostatnim rozdziale omówiono kierunki dalszych badań. Podkreślono m.in., że tylko w przypadku 1/4 przedstawionych rekomendacji ich podstawą były dane o najwyższej wiarygodności. Wynikało to z braku dostatecznej liczby badań z randomizacją z podwójnie ślepą próbą. Ponadto zakończone niedawno lub jeszcze trwające badania z randomizacją dotyczą skryningu i interwencji u kobiet, które ukończyły I trymestr ciąży, nie mogą więc rozwikłać problemu wpływu leczenia tyroksyną u kobiet we wczesnej ciąży z subkliniczną niedoczynnością tarczycy, izolowaną hipotyroksynemią czy izolowaną postacią autoimmunologiczną z prawidłowym stężeniem TSH, na zdrowie matki i jej dziecka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post