Zaburzenia okresu(miesiączki,menstruacji)

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Zaburzenia okresu(miesiączki,menstruacji)

Post autor: admin. med. »

Czasem pojawia się nie wtedy,kiedy powinna.Co jest przyczyną,co robić aby wszystko wróciło do normy.
Przyjmuje się,ze miesiączka występuje co 28-31 dni.I trwa 5-7 dni.Odstępstwa od tej reguły mogą być spowodowane błahostkami np. zmianą klimatu(przyczyn jest wiele)Jednak czasem zwiastują poważniejsze problemy zdrowotne.
Zbyt rzadko:
Gdy miesiączkujesz rzadziej niż co 31 dni,może,to świadczyć ,ze nie doszło do owulacji.Najczęściej jest to skutek zaburzeń hormonalnych związanych z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej czyli np. zbyt wysokim stężeniem prolaktyny a także torbielami jajników oraz niedoczynnością tarczycy.Dochodzi wówczas do niedoboru progesteronu w drugiej części cyklu,co powoduje jej wydłużenie.W tym przypadku stosuje się leki hormonalne(progesteron)Tego typu problem może być spowodowany wyjątkowo silnym i przewlekłym stresem.Wszystko zazwyczaj wraca do normy,gdy minie trudny czas.Jeśli tak się nie stanie i podwyższony poziom prolaktyny utrzymuje się,wówczas należy zastosować leki normujące stężenie hormonu(np.Bromergon,Norplac)
Za często:
Oznacza to że okres pojawia się częściej niż 24 dni.W tym przypadku faza dojrzewania pęcherzyka jajnikowego jest bardzo krótka,owulacja może występować ok.8 dnia cyklu.Jajeczkowanie bywa też w normalnym terminie,ale krwawienie pojawia się za wcześnie,bo błona śluzowa macicy nie jest dość dojrzała,by zagnieździło się jajeczko.Leczenie poprzedza badanie w tym hormonalne.Od uch wyniku zależy decyzja jakie leki(najczęściej hormonalne) i w jakich dawkach należy podawać.
Zbyt obficie:
Jeśli zużywasz więcej jak 10 podpasek na dobę lub krwawisz ponad tydzień,masz zbyt obfite miesiączki.Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne,np.problemy z tarczycą ale także endometrioza,polipy,mięśniaki macicy lub rozwijająca się infekcja.Aby postawić właściwą diagnozę,wykonuje się badanie poziomu hormonów płciowych w 7,14 i 21 dniu cyklu.Konieczne jest też wykonać USG macicy.Kuracja zależy od przyczyny problemu;np. mięśniaki można usunąć za pomocą embolizacji.Jeśli obfite krwawienie spowodowane jest kłopotami z tarczycą,należy przede wszystkim poprawić funkcjonowanie tego narządu,
Za skąpo:
Taka miesiączka trwa jedynie kilka godzin(do 48)Kobieta nie potrzebuje więcej niż 2 podpaski na dobę.Przyczyną może być:zespół policystycznych jajników,niski poziom estrogenów,uszkodzenie błony śluzowej macicy(np. po zabiegu łyżeczkowania) lub ostry stan zapalny narządu rodnego powodujący blizny czyli zrosty na śluzówce.Żeby postawić diagnozę,trzeba zbadać poziom hormonów,wykonać USG i endoskopowe badanie macicy(histeroskopię).Leczenie dobiera się do konkretnej pacjentki.Przy zaburzeniach hormonalnych będą to odpowiednie lekarstwa,np. zawierające estrogeny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post