Zalecane style do pływania przy zmianach w kręgosłupie

Rehabilitacja: osób z uszkodzonym słuchem, pulmonologiczna, psychiatryczna, wirtualna rehabilitacja – innowacyjna metoda rehabilitacji z wykorzystaniem technologii komputerowych, fizjoterapia, zabiegi usprawniające
admin. med.

Zalecane style do pływania przy zmianach w kręgosłupie

Post autor: admin. med. »

Pływanie jest tak zdrowe, że większość lekarzy najchętniej przepisywałaby je na receptę. Rozwija wszystkie mięśnie klatki piersiowej i usprawnia cały układ oddechowy, a także jest korzystne dla serca i układu krwionośnego. Czy równie korzystanie działa na kręgosłup? Pływanie a kręgosłup to kwestia niezwykle interesująca, zwłaszcza dla osób cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Kręgosłup stanowi podstawowe rusztowanie naszego ciała, dlatego musimy szczególnie o niego dbać.

1. Pływanie na schorzenia kręgosłupa?

Kręgosłup to podpora naszego ciała oraz ważny element narządu ruchu. Stanowi oś tułowia i dźwiga całą górną część ciała. Jest jego najważniejszym filarem, ale jednocześnie jego skomplikowana budowa sprawia, że jest podatny na przeciążenia i uszkodzenia. Na co dzień niestety zapominamy o nim i narażamy go na tortury, poprzez siedzenie godzinami w jednej pozycji, spanie na miękkim materacu, chodzenie na wysokich obcasach czy noszenie ciężkich rzeczy na jednym ramieniu. Bóle kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną naszych czasów.

Poszczególne style pływackie pozwalają nam skutecznie leczyć wady kręgosłupa. Klasyczny styl pływania pozwala wyleczyć niekorzystne zmiany w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest skuteczną metodą walki ze skoliozą, a nawet płaskostopiem. Z kolei motylkowy styl pływacki znacznie wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Leczenie wad postawy poprzez pływanie jest możliwe, ponieważ ten rodzaj aktywności fizycznej kształtuje tzw. gorset mięśniowy.

Pływania, jak również innych aktywności fizycznych, powinny wystrzegać się osoby cierpiące na ostre stany bólowe w obrębie kręgosłupa, m.in. dyskopatie oraz bardzo zaawansowany rozwój choroby zwyrodnieniowej. W takich przypadkach omawiany typ aktywności fizycznej może stać się przyczyną zwiększonych dolegliwości bólowych.

2. Co daje pływanie?
Pływanie żabką rozwija nie tylko mięśnie nóg, ale również mięśnie górnych partii tułowia i karku. Pływanie grzbietem poprawia muskulaturę wzdłuż całego kręgosłupa i sprzyja rozluźnieniu mięśni piersiowych, ramion i karku. Pływanie kraulem rozwija mięśnie barkowe, ramion i nóg.

Każdy styl pływania jest dla kręgosłupa zdrowy i zbawienny, gdyż wzmacnia mięśnie kręgosłupa, które wspomagają jego pracę. Jednak pływanie na plecach – stylem grzbietowym – jest dla kręgosłupa najkorzystniejsze. Poprawia elastyczność szyi i wzmacnia plecy. Popularne pływanie żabką nie jest korzystne dla ludzi ze zwyrodnieniami odcinka szyjnego, stawów biodrowych lub kolanowych oraz schorzeniami części lędźwiowej kręgosłupa.

Opisywany rodzaj aktywności pomaga także zwalczać bóle kręgosłupa, jeśli nie są one spowodowane poważną chorobą. Pływanie uznane jest za jeden z najbezpieczniejszych i najzdrowszych dla naszego organizmu sportów. Ciało w wodzie jest lekkie, więc nie nadwyręża stawów i krążków międzykręgowych. Pływanie i gimnastyka w wodzie są także idealne dla młodzieży. Dobrze wykształcone mięśnie kręgosłupa pełnią funkcję ochronną dla szybko rosnących kości u młodych ludzi.

Pływanie wpływa korzystnie nie tylko na kręgosłup. Działa pozytywnie na całe ciało – pomaga zlikwidować tzw. pomarańczową skórkę (cellulit), ujędrnia skórę, wzmacnia odporność, a ponadto poprawia koordynację.

Styl klasyczny (żabka)
Pływanie stylem klasycznym może być z powodzeniem wykorzystywane w korekcji:
•wad postawy zlokalizowanych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, tj. plecach wklęsłych i skoliozach lędźwiowych,
•kolan szpotawych,
•płaskostopia.
W celu zintensyfikowania oddziaływania korekcyjnego pływania stylem klasycznym należy:
•wydłużyć fazę poślizgu, w której uzyskujemy elongację kręgosłupa,
•preferować „żabkę krytą” – z zanurzeniem głowy w wodzie, co sprzyja pełnej elongacji kręgosłupa,
•zmienić zakres ruchów w stawach biodrowych: od zgięcia 90o i więcej do wyprostu 0o, co sprzyja kifotyzacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa i zabezpiecza przed przekroczeniem zakresu wyprostu w stawie biodrowym.
Stosując pływanie stylem klasycznym do korekcji wad postawy w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa (plecy okrągłe, skoliozy piersiowe) należy zmodyfikować pracę rąk: ramiona powinny być prowadzone tuż pod powierzchnią wody (przedramiona i dłonie mogą być ułożone w przedłużeniu ramion lub opuszczone w dół – przy zgiętych stawach łokciowych). Zapewni to skorygowanie ułożenia łopatek, wzmacnianie mięśni ściągających łopatki w zbliżeniu przyczepów i zapobieganiu utrwalaniu przykurczu mięśni piersiowych.
Pływanie stylem klasycznym nie należy stosować u osób z koślawością kolan.

Styl grzbietowy
Pływanie stylem grzbietowym może być wykorzystywane w korekcji:
•wad postawy w płaszczyźnie strzałkowej, tj. pleców okrągłych, wklęsłych i wklęsło – okrągłych,
•kolanach koślawych,
•płaskostopia.
W celu zintensyfikowania oddziaływania korekcyjnego pływania na grzbiecie należałoby po przeniesieniu ręki za głowę zanurzać ją w wodę jak najbliżej linii środkowej ciała, a przy symetrycznej pracy rąk zanurzać ręce wyprostowane w stawach łokciowych ze złączonymi dłońmi.
Stosując pływanie stylem grzbietowym u dzieci z bocznym skrzywieniem kręgosłupa należy zmienić naprzemienną pracę rąk na równoczesną – symetryczną, aby uniknąć pogłębiania rotacji kręgosłupa.

Styl dowolny (kraul)
Pływanie kraulem na piersiach nie powinno być stosowane w przypadku dzieci i młodzieży z wadami występującymi w odcinku piersiowym kręgosłupa, gdyż:
•silnemu wzmocnieniu w pozycji zbliżenia przyczepów ulegają mięśnie przedniej strony klatki piersiowej, które w przypadku pleców okrągłych i skolioz najczęściej są już przykurczone, może to utrwalać lub pogłębiać wadę,
•występuje duża rotacja kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku piersiowym, która może pogłębiać towarzyszącą bocznemu skrzywieniu kręgosłupa rotację kręgów i powodować powiększenie garbu żebrowego.
Pływanie kraulem na piersiach może byś stosowane w korekcji:
•wad postawy lokalizujących się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, którym nie towarzyszą zmiany w odcinku piersiowym,
•koślawości kolan,
•płaskostopia.
W przypadku pleców wklęsło-okrągłych niekorzystny korekcyjnie wpływ pływania kraulem na piersiach na odcinek piersiowy kręgosłupa przeważa nad korzystnym oddziaływaniem pracy nóg na odcinek lędźwiowy. Wyklucza to polecanie pływania kraulem na piersiach dla dzieci z plecami wklęsło-okrągłymi.

Styl motylkowy (delfin)
Delfin jest stylem trudnym technicznie i skomplikowanym koordynacyjnie, dlatego jego przydatność użytkowa (w tym przydatność do zajęć pływania korekcyjnego) jest ograniczona.
Praca rąk i ułożenie odcinka piersiowego przy pływaniu delfinem nie sprzyjają korekcji tego odcinka – zwłaszcza ten styl nie powinien być stosowany w przypadku pleców okrągłych.
Wpływ pracy nóg i ułożenia odcinka lędźwiowego w delfinie na korekcję wad odcinka nie jest niejednoznaczny. U pływaków może on oddziaływać korzystnie na kształt lordozy lędźwiowej, natomiast u osób nie mających opanowanej techniki delfina – może pogłębiać lordozę lędźwiową.
W korygowaniu wad odcinka lędźwiowego można wykorzystać samą pracę nóg z techniki delfina, bez łączenia jej z pracą rąk.
Pływanie delfinem może być wykorzystywane w profilaktyce i korekcji płaskostopia, a także w korekcji koślawości kolan.

BIBLIOGRAFIA
1. Owczarek S.: Korekcja wad postawy. Pływanie i ćwiczenia w wodzie. Warszawa 1999, WSiP.
źródło: edukacja
źródło:zdrowie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post