Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Post autor: admin. med. »

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest związane z powikłaniami kamicy pęcherzyka żółciowego. Stan zapalny może być spowodowany utrudnionym odpływem żółci z pęcherzyka, zamknięciem światła przez kamień lub obrzęk błony śluzowej. Żółć i kamienie, które nie mogą odpłynąć z pęcherzyka, drażnią chemicznie jego ścianę. Dodatkowo zapalenie pęcherzyka żółciowego potęgowane jest przez zaburzenia przepływu krwi w błonie śluzowej.

1. Przyczyny zapalenia pęcherzyka żółciowego
Można powiedzieć, że do zapalenia pęcherzyka żółciowego przyczynia się zatkanie dróg żółciowych, ich skurcz oraz zakażenie żółci bakteriami. Tak zwane zatkanie, czyli upośledzenie odpływu żółci przez drogi żółciowe, może być spowodowane np. obecnością kamieni żółciowych, a rzadziej zwężeniem dróg żółciowych wskutek zapaleń, obecności przeszkód, które uciskają na drogi żółciowe. Utrudniony odpływ żółci powoduje niedokrwienie ścian pęcherzyka żółciowego, uwalniane są liczne substancje wywołujące stan zapalny. Później może dołączyć namnożenie bakterii. Do rozwoju kamieni w pęcherzyku żółciowym dochodzi w momencie, gdy w składzie żółci dominują składniki nierozpuszczalne w wodzie, które łatwo się wytrącają w żółci. Skład kamieni żółciowych może być różny, stąd wyróżnia się kamienie cholesterolowe, barwnikowe lub mieszane.
2. Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego
Zdarza się, że objawy są zróżnicowane i nie od razu wskazują na zapalenie pęcherzyka żółciowego. Jeśli jednak pojawią się następujące sygnały, będą one znakiem, że chory musi natychmiast zostać poddany hospitalizacji. Oto one:

ostry ból w prawym podbrzuszu promieniujący do prawej łopatki; ból przybiera często charakter kolkowy,
dający się wyczuć powiększony pęcherzyk żółciowy (nie wszystkie przypadki),
gorączka ok. 30 stopni C,
dreszcze,
brak apetytu,
nudności i wymioty treścią żółciową,
przyspieszenie tętna i oddechu,
czasem pojawia się dyskretna żółtaczka.

Pierwotne przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego może niekiedy przejść w ostry stan zapalny. Pojawia się on jako efekt gromadzenia się bakterii w pęcherzyku żółciowym przez wiele lat. Diagnostyka przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego opiera się na:

badaniu żółci uzyskanej poprzez wykonanie tzw. sondy dwunastniczej,
wynikach fizycznego badania lekarskiego,
rozstrzygnięciu o zależnościach między kamicą w pęcherzyku lub drogach żółciowych a zakażeniem pasożytami,
wykluczeniu innych dolegliwości związanych z podobnymi objawami.

3. Leczenie zapalenia pęcherzyka żółciowego
W przypadku pojawienia się opisywanych powyżej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie objawowe zapalenia pęcherzyka żółciowego opiera się na:

dożylnym nawodnieniu chorego,
podaniu niesteroidowych leków zapalnych, których celem jest złagodzenie bólu chorego,
podaniu preparatów działających rozkurczowo,
podaniu antybiotyków o działaniu antybakteryjnym,
zastosowaniu bardzo restrykcyjnej diety.

W przypadkach ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego wskazane jest leczenie operacyjne, polegające na usunięciu pęcherzyka. Zabieg ten nosi nazwę cholecystektomii.

Powikłania w przypadku zapalenia woreczka żółciowego mogą doprowadzić m.in. do: martwicy pęcherzyka żółciowego, ropniaka pęcherzyka żółciowego, wodniaka pęcherzyka żółciowego, perforacji pęcherzyka i zapalenia otrzewnej.

Bibliografia oraz źródło:abczdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post