Zespół piersiowy, dolegliwości kręgosłupa piersiowego

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Zespół piersiowy, dolegliwości kręgosłupa piersiowego

Post autor: admin. med. » 6 maja 2016, o 12:51

To ogólne pojęcie dolegliwości kręgosłupa piersiowego z lub bez ograniczeń ruchowych, ewentualnie promieniujących wdłuż nerwów międzyżebrowych. Przyczyny: blokada, zwyrodnieniowa osteochondryczna, spondyloza, wypadnięcie jądra miażdzystego krążka międzykręgowego, przewlekle zapalenie wielostawowe, guzy, kręgozmyk ku przodowi.

Dolegliwości związane z odcinkiem piersiowym to ok. 14 % ogółu dolegliwości. W odcinku kręgosłupa piersiowego krążki międzykręgowe wydają się bardziej płaskie niż w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Ich szerokość i wysokość rośnie od góry do dołu. Od trzonów kręgów piersiowych odchodzą na bok żebra, połączone ruchowo z kręgosłupem za pomocą stawów kręgowo- żebrowych. Jest to konieczne, aby klatka piersiowa mogła się przy oddychaniu poszerzać i zmniejszać.


Połączenie stawów kręgowo - żebrowych z dolnym częściami otworów międzykręgowych w odcinku kręgosłupa piersiowego jest tak ukształtowana, że stosunkowo duże otwory wyjścia nerwów prawie nie powodują zaburzeń nerwów, tak jak ma to miejsce w odcinku szyjnym. Dużym obciążeniom poddawane są za to dyski kręgosłupa piersiowego. Z tego powodu szczególnie w jego środkowej części dochodzi do zwyrodnieniowych zmian dysków. Bardzo nieprzyjemne są bóle promieniujące wzdłuż nerwów międzyżebrowych, powstające w wyniku zaburzeń struktury kręgosłupa piersiowego lub procesów zapalnych pęczków nerwów.
źródło:www.zemlamed.pl

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość