Ziarniniak obrączkowaty

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Ziarniniak obrączkowaty

Post autor: Asystentka »

dr med. Adriana Polańska
Zakład Dermatologii i Wenerologii, Uniwersytet Medyczny, Poznań
dr hab. Aleksandra Dańczak-Pazdrowska
Klinika Dermatologii, Uniwersytet Medyczny, Poznań

Rozpoznanie
Ziarniniak obrączkowaty (łac. granuloma annulare)

Ziarniniak obrączkowaty jest chorobą skóry, która dotyka przede wszystkim osoby młode i charakteryzuje się obecnością obrączkowatych, rumieniowych ognisk umiejscowionych w okolicy stawów. Najczęstszą lokalizacją są grzbiety rąk i stóp. Na obraz typowych zmian skórnych składają się drobne guzki lub grudki o gładkiej powierzchni, które szerzą się powoli z ustępowaniem w części środkowej. Pacjenci nie uskarżają się na żadne dolegliwości podmiotowe. Etiologia i patogeneza ziarniaka obrączkowatego nie została w pełni poznana. Do prawdopodobnych czynników wyzwalających należą uraz oraz światło, natomiast postacie rozsiane ziarniniaka obrączkowatego zwykle kojarzone są ze współistniejącą cukrzycą (głównie typu 1). Istnieje również postać głęboka podskórna ziarniniaka obrączkowatego, która występuje u dzieci w postaci guzów umiejscowionych na dystalnych częściach kończyn, ale też na głowie czy pośladkach.

Rozpoznanie ziarniniaka obrączkowatego zwykle poparte jest badaniem histopatologicznym wycinka skóry, które wykazuje charakterystyczne dla tej jednostki cechy.

Postacie ograniczone mają tendencję do samoistnego ustępowania. Szczególnie dla dzieci typowe jest zanikanie ziarniniaka obrączkowatego po wykonaniu biopsji.
Leczenie

W leczeniu miejscowym ograniczonych zmian skórnych stosuje się silne/średnio silne glikokortykosteroidy, w tym zarówno doogniskowo, jak i pod okluzją. Zastosowanie znajduje również lokalna krioterapia. Natomiast w postaciach rozsianych możliwe jest zastosowanie glikokortykosteroidów systemowo (ostrożnie u chorych na cukrzycę) czy fototerapii (PUVA czy UVA1).
Załączniki
Ziarniniak-obraczkowaty.jpg
Ziarniniak-obraczkowaty.jpg (61.21 KiB) Przejrzano 871 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post