Zielony stolec i jego przyczyna

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Zielony stolec i jego przyczyna

Post autor: Asystentka »

Zielony stolec i jego przyczyna

W wątrobie wydziela się przez cały czas żółć, jasnożółty płyn, który spływa bezpośrednio do jelita cienkiego lub jest magazynowany w pęcherzyku żółciowym. Żółć jest niezbędna w procesie wchłaniania tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w tłuszczu. Dzięki niej stolec jest miękki i odpowiada ona za jego brązowy kolor. Jak to jest możliwe, skoro żółć ma zielony kolor? Oto wyjaśnienie: żółć przechodząc przez jelito stopniowo zmienia kolor z zielonego na żółty i następnie brązowy w wyniku oddziaływania bakterii jelita grubego, które zmieniają żółć w sole żółciowe. Zielony stolec często sygnalizuje, że pokarm przeszedł przez jelito szybciej niż normalnie powinien (nazywa się to przyspieszonym pasażem jelitowym, patrz problemy z trawieniem), jeszcze zanim żółć mogła zmienić kolor z zielonego w brązowy. Rozwolnienie przyspiesza pasaż jelitowy. Tak więc jakikolwiek czynnik powodujący rozwolnienie może w konsekwencji prowadzić do tego, że mamy zielony stolec.

Zielony stolec może się tworzyć w wyniku spożywania zwiększonej ilości produktów spożywczych zawierających chlorofil – naturalny zielony barwnik występujący zwłaszcza w szpinaku, warzywach liściastych (w sałacie głowiastej lub lodowej itp.), w warzywach kapustowatych (kapusta włoska, kapusta, brokuły), jak również w wyniku spożywania suplementów diety zawierających:

duże ilości chlorofilu, jak np. zielony glon chlorella, niebieskozielony glon spirulina lub suszone młode pędy jęczmienia, tzw. młody jęczmień
bizmut
Jeśli zielony stolec pojawia się po spożyciu wymienionych produktów lub suplementów diety, nie ma powodu do obaw. Zielony stolec może być spowodowany także zażywaniem środków przeczyszczających, antybiotyków. Zielony stolec może jednak stanowić objaw różnych poważnych chorób, w przypadku, gdy nie jedliśmy żadnych potraw, które mogłyby spowodować zielone zabarwienie stolca. Generalnie obowiązuje zasada, że jeżeli zielone zabarwienie stolca nie zniknie w ciągu dwóch, góra trzech dni, nie należy dalej zwlekać i zdecydowanie trzeba odwiedzić lekarza, gdyż może ono być objawem zatrucia pokarmowego, skutków ubocznych leków jak również poważnych chorób:
chorób układu pokarmowego (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniewskiego-Crohna, celiakii, raka itp.)
zaburzeń wchłaniania (malabsorpcji)
biegunki podróżnych
biegunki o charakterze zakaźnym – wywoływanej zwłaszcza przez salmonellę i giardię
zwiększonej liczby nieprzyjaznych bakterii w jelicie cienkim

Niektóre z wymienionych przyczyn możemy sami leczyć i pomyślnie usunąć. W jaki sposób? Na przykład eliminując przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post