Złamania przedramienia

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Złamania przedramienia

Post autor: admin. med. »

Złamania przedramienia są najczęściej spotykaną grupą złamań w obrębie kończyn. Przyczyną najczęściej jest uraz, lecz istnieją istotne czynniki ryzyka (osteoporoza, procesy rozrostowe, choroby układowe) zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się tej patologii. W obrębie przedramienia do uszkodzenia dochodzi najczęściej w części dalszej (bliżej nadgarstka). Mechanizm powstawania to uraz. Złamania powolne (w wyniku przeciążenia) mogą się tutaj pojawić, ale zdarza się to rzadko.

Złamania przedramienia ze względu na topografię można podzielić na:

- złamania części bliższej (okolica łokcia)
- złamania części środkowej
- złamania części dalszej (okolica nadgarstka, najczęściej spotykane)

Inny podział złamań przedramienia jest następujący:

- złamanie obu kości przedramienia u dorosłych
- złamanie obu kości przedramienia dziecięce

Obydwa typy są złamaniami dużej energii (zwykle w wyniku upadku, wypadku komunikacyjnego), ale różnią się nieco od siebie charakterystyką uszkodzenia. W obu grupach występuje ból, obrzęk, zaczerwienienie, zwiększone ucieplenie. U dorosłych widoczna jest często deformacja, wynikająca z przemieszczenia odłamów kostnych. U dzieci nie zawsze jest to tak czytelne ze względu na występowanie złamań typu „zielonej gałązki”, w przebiegu których zachowana pozostaje ciągłość części kości.

Podczas rozpoznania poza oceną stanu ogólnego pacjenta istotne jest rozpoznanie wszelkiego rodzaju objawów ubytkowych, niedokrwiennych. Zaburzenie czucia i parestezje (siła mięśniowa przy złamaniu jest zawsze zaburzona ze względu na ból) mogą wskazywać na ucisk wiązki nerwowo-naczyniowej przez odłam kostny. W takim przypadku należy podjąć szybką próbę redukcji w sposób zamknięty. Dodatkowo należy ocenić zarówno część bliższą jak i dalszą kończyny w celu wykluczenia innych uszkodzeń.

Przy złamaniu otwartym postępowanie powinno być szybsze, ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia. Przy ocenie uszkodzenia nie dotyka się, ani nie pobiera próbek do badań z okolicy uszkodzonej (niebezpieczeństwo infekcji). Nie sprawdza się trzeszczeń uszkodzenia ze względu na możliwość dalszych urazów tkanek miękkich.

Leczenie w przypadku złamań zamkniętych u dzieci może być zachowawcze (unieruchomienie). W młodszym wieku tkanka kostna dobrze i szybko się goi. Warunkiem jest tu jednak brak znaczących przemieszczeń kości względem ich osi długiej. W większości przypadków jednak stosuje się procedury otwarte chirurgiczne. Jest to wynik słabych efektów leczenia przez nastawienie zamknięte i unieruchomienie. Po ustąpieniu obrzęku bowiem, po repozycji złamania odłamy mają tendencję do przemieszczania się. Zrost ze stosunkowo niewielkim zaburzeniem ustawienia osiowego kości skutkuje znacznymi ograniczeniami ruchomości. W dalszej perspektywie natomiast doprowadza do bólu i choroby zwyrodnieniowej wtórnej, pourazowej. Dlatego specjaliści traumatologii najczęściej od razu decydują się na zabieg chirurgiczny repozycję otwartą ze stabilizacją odłamów.

Jeśli podjęte zostaje leczenie zachowawcze (łuska, gips), po ewentualnym nastawieniu odłamów wykonuje się zdjęcie RTG, aby potwierdzić prawidłowe ustawienie kości względem siebie. Zdjęcie powtarza się trzykrotnie w odstępach cotygodniowych. Po tym czasie powinny pojawić się pierwsze oznaki zrostu. Po tym okresie można stosować łuskę stabilizującą zamiast gipsu, ale wielu specjalistów nie decyduje się na ten krok, ze względu na nieprzestrzeganie restrykcyjnych zasad przez pacjentów i w zrost ryzyka wtórnych uszkodzeń.

Decyzja o podjęciu leczenia operacyjnego jest niezwykle złożona i oparta na indywidualnych doświadczeniach chirurga oraz możliwościach danego ośrodka leczniczego. Wskazaniem do operacji są między innymi czynniki takie jak:

- niestabilność złamania
- złamania otwarte
-znaczne przemieszczenia odłamów
- zaburzenia ustawienia kątowego powierzchni stawowych
- skrócenie kości w wyniku kompresji
- ucisk na wiązkę naczyniowo-nerwową

Typ zabiegu jest uzależniony ponad wszystko od możliwości sprzętowych i finansowych szpitala. Innym czynnikiem decydującym w tej kwestii jest doświadczenie chirurga w danej procedurze. Wszystkie zebrane informacje powinny umożliwiać podjęciem najlepszej dla pacjenta decyzji.

Leczenie zachowawcze (unieruchomienie) trwa około 6 tygodni. Powrót jednak do pełnej sprawności może zająć nawet do 12 miesięcy i dłużej. Po operacji, przy stabilnym zespoleniu ruch można wprowadzać znacznie wcześniej, ale przywracanie ruchomości również trwa miesiącami.

Najczęściej ograniczeniu ulega rotacja przedramienia (pronacja, supinacja). Dodatkowo przy złamaniach w okolicach nadgarstka może dochodzić do ograniczeń zgięcia i wyprostu ręki. W przypadku złamań części bliższej łokcia, konsekwencją mogą być ograniczenia zgięcia, lub wyprostu. Stopień zmniejszenia ruchomości związany jest bezpośrednio z czasem unieruchomienia. Zwykle ten typ zaburzeń jednak dobrze poddaje się rehabilitacji czynnościowej. Jeśli jednak w wyniku urazu i zapaleń pourazowych dochodzi do zmniejszenia elastyczności torebek stawowych, lub błony międzykostnej (pomiędzy kością promieniową, lub strzałkową) to do powrotu do sprawności potrzebna jest bardzo precyzyjnie wykonywana terapia manualna. Postępowanie wówczas powinno być ostrożne i powolne, żeby nie doprowadzić do wtórnych zapaleń.

Istnieją jednak ograniczenia działań fizjoterapeutycznych. Są nimi przypadki gdzie mimo repozycji doszło do zaburzenia ustawienia powierzchni stawowych, lub do znacznego uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej. W takich przypadkach, rzeczywista poprawa ruchomości osiągnięta może być jedynie przez działania chirurgiczne.

Złamania przedramienia mogą mieć swoje charakterystyczne wzorce. Opisanych zostało wiele z nich. Najczęściej spotykane to:

- złamanie typu Collesa
- złamanie typu Smitha
- złamanie typu „szofera”/”kierowcy”
- złamanie typu Gelazziego
- złamanie typu Moteggiego
-złamanie typu Bartona
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post